« Pożyczka samochodowa:… | Strona domowa | Dla kogo jest kredyt … »

Metody szybkiej naprawy zadłużenia

Martwisz się o zdolność kredytową, skalę zadłużenia i poszukujesz szybkich metod naprawy budżetu domowego? W artykule poznasz bliżej konsolidację, refinansowanie kredytu, upadłość konsumencką, podpisanie aneksu do umowy, wakacje kredytowe oraz zwykłe przeniesienie umowy z placówki do placówki w ramach odkrycia nowych promocji w czasie spłaty.

Kredyt konsolidacyjny na ratunek osobom nadmiernie zadłużonym

Nadmiar zadłużenia oznacza najczęściej więcej niż jeden dług spłacany jednocześnie, do tego bez uśrednienia kosztów, z odrębnymi terminami regulowania rat. To mało korzystna sytuacja, a pogarsza się, kiedy zaciągasz długi w różnych instytucjach. Rozwiązywanie każdej umowy oddzielnie, konsultacje z doradcami to ogromna strata czasu. Lepiej zatem rozpatrzyć konsolidację zadłużenia z automatycznym potwierdzeniem zamknięcia zobowiązań. Oczywiście do takiej formy restrukturyzacji potrzebujesz pozytywnej zdolności kredytowej, a także terminowych spłat. Wszystkie informacje o długach przekazujesz przy konsolidacji w banku i czekasz na decyzję. To dobre rozwiązanie, bo obowiązuje w skrajnych przypadkach nawet 120 miesięcy. Przy tak długim rozłożeniu spłaty masz do czynienia z praktycznie niewidoczną w budżecie ratą.

Refinansowanie kredytu

To krótko mówiąc zastąpienie drogiego kredytu tańszym, co możesz zrobić po prostu przez przeniesienie długów do innej placówki, nawet do sektora pozabankowego, który oferuje coraz lepsze możliwości współpracy osobom fizycznym. W okresie niskich stóp procentowych refinansowanie się opłaca. Banki konkurują prowizjami, promocjami dotyczącymi przenoszenia wszystkich interesów. Przy małych zobowiązaniach to najczęściej mało istotne, ale jeżeli posługujesz się dużym długiem refinansowanie to już efektywna myśl.

Podpisanie aneksu do umowy

To jeden z podstawowych kroków. Jeżeli nie radzisz sobie ze spłatą jednego zadłużenia banki zgadzają się na wydłużenie okresu kredytowania, co zapewnia automatycznie niższą ratę. Z tego modelu wychodzi również konsolidacja, ale tutaj nie zakłada się scalenia, tylko kontynuację spłaty w danej placówce. Nie musisz również obawiać się ponownego rozpatrywania zdolności kredytowej.

Wakacje kredytowe

Nie musisz płacić rat przez kilka miesięcy, często raz do roku, w różnych konfiguracjach zależnych od regulaminu zadłużenia. Wakacje kredytowe to najczęściej propozycja wpisana bezpośrednio do kredytu konsolidacyjnego dająca automatyczny oddech kredytobiorcy. Wakacje kredytowe nie naruszają w żaden sposób zdolności kredytowej, natomiast zwiększają całkowite koszty. Trzeba na to uważać.

Upadłość konsumencka

Coraz łatwiejsza, ale zakłada losowość, kryzys wywołany przez nietypowe wydarzenia. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z ogłoszeniem tego faktu publicznie, więc każdy bank ma dostęp do takich danych. Z dużym prawdopodobieństwem po ogłoszeniu upadłości kończysz przygodę z rynkiem kredytowym, ale wychodzisz na zero. Nawet po sprzedaży całego majątku sąd przydziela kwotę na wynajem i zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych. Nie jest to zatem rozwiązanie pozbawione sensu w bardzo krytycznych warunkach.