« O czym należy pamięta… | Strona domowa | Metody szybkiej napra… »

Pożyczka samochodowa: czy jesteś gotowy na jej spłatę?

Dlaczego potrzebujesz samochodu? Oczywiście dla wygody i bezpieczeństwa - możesz podróżować z całą rodziną w jednym pojeździe, możesz uniknąć dojazdów i wdychania oparów z samochodów, możesz też być bezpieczniejszy, a nawet wykorzystać go jako źródło dodatkowego dochodu.

Jednak jeśli już będziesz go mieć - będziesz płacić sporą kwotę gotówki co miesiąc. Musisz więc pomyśleć, czy będzie to pasować do Twojego budżetu. Musisz także wiedzieć, jak prowadzić samochód i mieć miejsce do zaparkowania samochodu. Jeśli jednak wszystkie te kwestie są w porządku, idź i kup samochód swoich marzeń. Oto kroki, jak ubiegać się o kredyt samochodowy w Polsce.

Czy jesteś gotowy na samochód?

Pieniądze mają znaczenie. Samochód nie jest tani. Koszt benzyny, napraw i ubezpieczenia nie jest jeszcze uwzględniony we wstępnych obliczeniach. Czy byłbyś w stanie pozwolić sobie na to w swoim budżecie? Czy nadal masz pieniądze na nagłe wypadki? Jeśli tak, to jesteś gotowy na samochód. Jeśli nie stać Cię na jednorazową płatność, uzyskanie pożyczki samochodowej jest łatwe.

Jeśli nie, możesz potrzebować lepiej płatnej pracy, ponieważ samochody nie są najwyższym priorytetem. Byłoby pomocne, gdybyś wydał je na takie potrzeby, jak jedzenie, woda, prąd, schronienie i edukacja. Byłoby najlepiej, gdybyś przeznaczył również środki na sytuacje kryzysowe. Po nich samochody zajmują drugie lub trzecie miejsce.

Garaż / Parking

Zastanów się także, czy masz miejsce do zaparkowania samochodu. Płatny parking jest dodatkowym wydatkiem i nie chcesz go holować, prawda? Upewnij się, że masz garaż w domu lub w wynajętym mieszkaniu.

Prawo jazdy

Nie możesz prowadzić samochodu, jeśli nie masz prawa jazdy. Musisz więc poświęcić czas na naukę jazdy. Jeśli chcesz, lepiej zainwestować pieniądze – może w pierwszej kolejności mądrzej będzie wykupić ubezpieczenie na życie niż właśnie samochód?

Jaki samochód kupić?

Przed zakupem samochodu dowiedz się, jakiego rodzaju samochodu chcesz. Czy ma to być mały samochód typu hatchback, taki jak Hyundai Eon lub Kia Picanto, czy SUV, taki jak Toyota Land?

Dowiedz się, czy pojazd jest odpowiedni dla twojej wielkości rodziny. Zastanów się też, dokąd najczęściej jeździsz, bo to również ma znaczenie w kontekście doboru odpowiedniego pojazdu. Jedną z rzeczy, o których należy pomyśleć jest też sama marka. Niektóre osoby mogą rozważyć zakup popularnych marek, ponieważ drogie marki potrzebują sprowadzania części zza granicy. Możesz także poprosić o radę przyjaciela, który jest dobry w temacie motoryzacji.

Gdzie i jak ubiegać się o kredyt samochodowy?

Gdy zdecydujesz, jakiego rodzaju samochodu chcesz lub konkretnego, możesz przejść do np. dealera samochodów. Jeśli wybrałeś markę, możesz przejść do najbliższego sklepu tej marki lub przeglądać w centrach handlowych. Możesz poprosić o i zaplanować jazdę próbną samochodu, który Cię interesuje. Jeśli uważasz, że pojazd jest właśnie dla Ciebie, poproś o finansowanie wewnętrzne i sprawdź, ile zapłacisz. Jeśli nie masz nic przeciwko takiej propozycji płatności, możesz przesłać swoje wymagania. Możesz jednak sprawdzić, czy banki oferują mniejsze płatności.