« Kredyty gotówkowe w n… | Strona domowa | Jakie elementy decydu… »

Lokaty bankowe jako forma bezpiecznego oszczędzania.

Mając pewne wolne środki pieniężne, możemy myśleć co będziemy chcieli z nimi zrobić, tak aby nie leżały i nie traciły, tylko by zarabiały na siebie. Jeżeli jest to kwota kilkudziesięciu złotych, to zbyt znacznie jej nie pomnożymy. Jednakże znane jest stare przysłowie, pieniądz rodzi pieniądz, bądź w innej wersji pieniądz robi pieniądz. Każdy jest to w stanie potwierdzić, że mając już pewne oszczędności, jesteśmy w stanie więcej zainwestować i tym samym więcej na tym zarobić.

Przy inwestowaniu pieniędzy, pamiętajmy także i o drugiej powszechnie znanej zasadzie. Pieniądze nie lubią stagnacji, pieniądze musza być cały czas w obrocie, cały czas przepływać aby pracować na siebie. Jeżeli pieniądze leżą, to tracą na wartości. I nie jest to żaden przesąd, ale dosłownie, jeżeli pieniądze leżą na koncie to poprzez inflacje tracą na swojej wartości, gdyż za 50 zł w 2010 roku mogliśmy kupić więcej aniżeli w roku 2019 bądź ile będziemy w stanie kupić w 2025 roku.

Lokaty bankowe uważane są za jedne z najbezpieczniejszych form oszczędnościowych jak i inwestycyjnych. Oczywiście, wiadomo że na lokacie nie zarobimy kroci. Oprocentowanie jest stosunkowo niskie, dlatego niemalże zarobimy tyle, ile wynosi inflacja, tak abyśmy nie stracili na sile nabywczej pieniądza. Niskie oprocentowanie rekompensuje nam bardzo bezpieczna forma inwestycji. Lokata bankowa generalnie jest obsługiwana przez Bank. Nie można na niej stracić. Jeżeli jednak w ekstremalnej sytuacji okazałoby się, że bank zbankrutuje i upadnie, wówczas w porozumieniu z odpowiednimi instytucjami, inny bank przejmuje jego zobowiązania, zarówno te w formie inwestycyjnym (lokaty, akcje obligacje), jak i te zobowiązania kredytowe. Zatem przy upadku banku, pamiętajmy, że nasza lokata nie przepadnie, ale jeżeli mamy kredyt w tym banku, to także nie zostanie on nam anulowany, tylko po prostu będziemy go spłacać, na tych samych umownych warunkach, ale już do innego banku, który przejmie wszelkie zobowiązania upadającego banku.

Lokata bankowa jest dobrą formą oszczędzania zarówno dla osób posiadających oszczędności małe jak i te na wyższym poziomie.