« Nie wybieraj się po k… | Strona domowa | Stopy procentowe w po… »

Lokaty bankowe w strategii inwestora indywidualnego

Inwestowanie to odsuwanie bieżącej konsumpcji na rzecz większych zysków w przyszłości. To podstawowa definicja inwestowania stosowana w literaturze ekonomicznej. Inwestor indywidualny działa najczęściej zgodnie ze strategią krótko, średnio lub długoterminową, w której znaczenie posiadają różne rodzaje instrumentów lokowania kapitału. W artykule poznasz bezpieczne, a także nieco bardziej ryzykowne techniki lokowania kapitału, co pozwoli na stworzenie znacznie lepszego podejścia do generowania zysków, wiele przydatnych porad znajdziesz także na  http://www.alelokaty.pl.

Lokata bankowa w strategii inwestora indywidualnego

Najbardziej bezpieczny instrument wykorzystywany przez inwestora indywidualnego to naturalnie lokaty bankowe, ale nie w każdym momencie cyklu koniunkturalnego. O co chodzi? Przede wszystkim lokata bankowa opłaca się najbardziej w okresie wysokich stóp procentowych, przy jednocześnie w miarę stabilnej inflacji. To bardzo rzadko spotykany czas w gospodarce, który sygnalizuje bardzo szybki rozwój wskaźników makroekonomicznych. Standardowo lokata bankowa służy inwestorom do przesyłania już wypracowanych zysków, np. z rynku kapitałowego, czyli obracania papierami wartościowymi. Wypracowany zysk dobrze reinwestować, ale w cyklach. Jeżeli nie chcesz tracić pieniędzy na nieoprocentowanym koncie maklerskim, część kwoty warto przesyłać na lokaty bankowe, szczególnie na promocyjnych warunkach. Banki detaliczne w celu przyciągnięcia nowych depozytów gwarantują wiele opcji promocyjnych, ale niestety o krótkim terminie obowiązywania. Warto wiedzieć, że oprocentowanie roczne na poziomie kilku procent z możliwością założenia lokaty bankowej tylko na miesiąc lub dwa nie jest w pełni wykorzystane. Z tego powodu inwestor indywidualny powinien mieć świadomość dywersyfikacji kapitału.

Jak rozkładać kapitał w bezpiecznej strategii inwestycyjnej?

Przyjmuje się, że w bardzo bezpiecznej strategii inwestycyjnej lokaty bankowe stanowią mniej więcej 60% całego portfela. Kolejne 20% warto przeznaczyć na papiery wartościowe, czyli akcje, obligacje korporacyjne, w tym akcje spółek dywidendowych dające stabilny zysk rok do roku, niezależnie od wartości spółek. Ostatnie 20% to kapitał czysto spekulacyjny idący na giełdę walutową. Nie musisz korzystać z instrumentów pochodnych na Forex, ale też z wymiany 1:1 za gotówkę w stacjonarnym lub internetowym kantorze. W 2018 roku ryzykowny obszar to na pewno kryptowaluty przyciągające rzesze inwestorów z całego świata. To tzw. kapitał spekulacyjny. Przed podjęciem decyzji o lokacie kapitału przemyśl zawsze moment wejścia, ale i wyjścia z inwestycji. Jeżeli nie wiesz, kiedy wyjść z inwestycji to znaczy, że nie działasz racjonalnie, ale po prostu uprawiasz hazard. Pogodzenie się z ewentualnymi stratami to podejście świadomego inwestora indywidualnego, który chce zarabiać długoterminowo, a nie stracić wszystko od razu po niepewnych decyzjach.

Ochrona kapitału przed inflacją kluczowa długoterminowo

Lokata bankowa pozwala ochłonąć inwestorowi, zapewnia w miarę zyskowne wakacje, chroni kapitał przed inflacją. Do tego masz do dyspozycji wiele rodzajów lokat bankowych, chociażby w modelu progresywnym. Im dłużej oszczędzasz na takiej lokacie, tym większe oprocentowanie w późniejszym okresie. To tylko jeden z ciekawszych przykładów. Lokata bankowa, znajomość rynku kapitałowego, ochrona wypracowanych zysków, ustalenie momentów wejścia i wyjścia z inwestycji to tylko niektóre z warunków stabilnego pomnażania kapitału przez inwestora indywidualnego. Czy uważasz lokatę bankową za bezpieczny instrument?