« Zdolność kredytowa kl… | Strona domowa | Lokata 1000 złotych n… »

Słów kilka o kredycie kupieckim.

Pojęcie kredytu kupieckiego.

Kredyt kupiecki znany jest również jako kredyt towarowy lub kredyt handlowy. Jest to kredyt jaki sprzedawcy towarów i usług udzielają swoim klientom. Taka forma kredytowania polega na tym, że sprzedawca dostarcza przedmiot transakcji z umownym odroczeniem terminu płatności za tą transakcję. Kredyt towarowy jest często wykorzystywany w gospodarce, ze względu na to, że termin odroczenia płatności może wynosić nawet kilka lat w przypadku co niektórych dóbr kapitałowych. Dzięki kredytowi kupieckiemu można prowadzić działalność handlową nawet w sytuacji, kiedy mamy chwilowy brak gotówki. Można kupić towar w momencie, kiedy jest on wystawiony na sprzedaż i zapłacić za niego w późniejszym terminie. Sprzedawcy, którzy nie znają bardzo dobrze swoich klientów mogą zażądać zabezpieczenia takiego kredytu poprzez polisę ubezpieczeniową.

Co nam dają kredyty kupieckie.

Kredyt kupiecki nie jest formą finansowania jaką otrzymuje się od banku. Jest to sytuacja jaka zachodzi pomiędzy sprzedawcą produktów i usług, a ich nabywcą. Stroną kredytu nie jest bank, a osoby nabywcy i sprzedawcy. Taki kredyt jest przede wszystkim korzystny dla przedsiębiorstw, którym bank odmówił udzielenia kredytu na swoją bieżącą działalność. Powodów takiej odmowy może być wiele. Często jest to zbyt krótkie istnienie na rynku. Takie właśnie firmy mogą nabywać towary i usługi, dzięki którym ich przedsiębiorstwo może się rozwijać i poprawnie funkcjonować. Warto wiedzieć, że kredyt kupiecki pod wieloma względami jest dobrym rozwiązaniem dla nabywcy. Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji, kiedy zobowiązanie zostanie na czas uregulowane. Co ważne nabywca towaru może go od razu sprzedać, a pieniądze przeznaczyć na swoją działalność bieżącą. Pieniądze te może również przeznaczyć na fundusz rezerwowy.

Najważniejsze zalety kredytów kupieckich.

Zaletą kredytu kupieckiego jest to, że pieniądze ze sprzedaży towaru z odroczonym terminem zapłaty mogą w jakiś sposób odciążyć własne środki pieniężne i nie będzie trzeba ich inwestować. Można śmiało powiedzieć, że kredyt kupiecki jest bardzo dogodnym sposobem na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa jakie ten kredyt otrzymało. Bardzo dużą zaletą tego kredytu jest również minimalizm w zgromadzeniu wszystkich potrzebnych dokumentów. Konieczna jest umowa zawarta pomiędzy nabywcą i sprzedającym, a także dokument sprzedaży, na którym zostanie określony termin zapłaty za dane towary lub usługi. jak widać kredyt kupiecki jeżeli jest odpowiednio użyty może dawać zarówno sprzedawcy jak i nabywcy wiele korzyści.