« Jakie korzyści może z… | Strona domowa | Słów kilka o kredycie… »

Zdolność kredytowa klienta

Jeśli kiedykolwiek myśleliśmy o wzięciu pożyczki gotówkowej to z pewnością dobrze jest nam znane pojęcie zdolności kredytowej. Jednak czy na pewno wiemy wszystko na ten temat? Pora się przekonać!

O czym mowa?

Bank kładzie duży nacisk na zdolność kredytową klienta i jego historię. Dobrze, żeby była nie tylko długa, ale także pozytywna. Każdy negatywny wpis może zaważyć na decyzji firmy, w której staramy się o pożyczkę gotówkową. Cała praca polega na tym, aby udowodnić pożyczkodawcy, że jesteśmy w stanie spłacić zadłużenie w terminie.

Jak mają nam uwierzyć skoro nasza historia kredytowa jest w bardzo złym stanie? Czy zaufałbyś takiemu klientowi? Z pewnością nie. Pożyczka gotówkowa nie może być zbyt wielkim obciążeniem dla klienta, gdyż będzie on miał problem z dotrzymaniem terminów spłaty kredytu. Przy ocenie zdolności kredytowej bank czy instytucja oferująca pożyczki gotówkowe pomyśli o tym za nas. 

Co się liczy?

Z pewnością stała praca przypieczętowana umową o pracę. Umowa zlecenie nie wchodzi w grę. Taki rodzaj umowy jest dla banku informacją, że praca jest tylko tymczasowa. Z pewnością po pewnym czasie umowa wygaśnie i nie będziemy dla banku wiarygodni. Nie będą w stanie nam uwierzyć, że będziemy mieli z czego spłacać pożyczkę. Wszystkie umowy na czas nieokreślony są jak najbardziej w cenie. Z pewnością osoby na urlopie wychowawczym nie są traktowane poważnie z tego względu, że zasiłek nie jest liczony jako wynagrodzenie, ale pewnego rodzaju pomoc. W przypadku wolnych zawodów sytuacja się komplikuje. Trzeba w tym przypadku skorzystać z oferty, która nie wymaga dokumentowanie dochodów, czyli na tzw. dowód osobisty. Ważne są też możliwości dochodowe gospodarstwa domowego. Niektóre placówki pozwalają na samodzielne określenie wydatków, ale w innym przypadku instytucje robią to za nas. Kredyt gotówkowy spłaca się różnie, w zależności czy wybierzemy system ratalny czy w całości oddamy całą potrzebną kwotę. Zaskakującym parametrem jest stosunek do służby wojskowej. Tylko nieznaczna część pożyczkodawców pozytywnie rozpatrzy wniosek o nie odbytej służbie wojskowej. Z czego to wynika? Nie jest to nałożone na prawo, tylko takie widzimisię placówek. W tym przypadku oczekują dodatkowego poręczenia w formie kaucji czy też innej formy poręczenia.