« Lokata kusząca usługa… | Strona domowa | Obecne propozycję kre… »

Lokaty, które stwarzają dobre możliwości zysku

Choć lokaty bankowe charakteryzują się umiarkowanym zyskiem, na przykład w porównaniu do inwestycji giełdowych, to chyba każdemu, kto decyduje się na otwarcie lokaty zależy na tym, aby zysk ten był możliwie jak największy. Ty jednak wymaga wyboru odpowiedniej lokaty, na odpowiednich warunkach. Wybór lokat jest ogromny, ponieważ oprócz tego, że liczne są banki działające na rynku, to również w ramach jednego banku oferta jest bardzo szeroka. Stwarza to pewne trudności w odnalezieniu optymalnej oferty, ale z drugiej strony praktycznie każdy można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Trzeba też pamiętać, że w bankach działają doradcy klienta, którzy pomogą w wyborze oferty, zaś w sieci dostępne są coraz liczniejsze strony zawierające porównania i zestawienia aktualnych ofert w jednym miejscu, co znacznie ułatwia sprawę wyboru lokaty.

Jakie cechy mają znaczenie przy wyborze lokaty optymalnej dla danej osoby? Pod uwagę trzeba wziąć takie aspekty, jak oprocentowanie, kapitalizacja odsetek, które mają bezpośredni wpływ na wysokość zysku, jak i czas trwania lokaty czy wysokość minimalnego wkładu. To także może mieć wpływ na zyski, ale jest z kolei również związane z możliwościami konkretnej osoby chcącej założyć lokatę. Dlatego również pod tym względem należy na to patrzeć. Im lepiej poszczególne oferty będą zbadane pod kątem tych aspektów, tym większa szansa na wybranie lokaty na jak najlepszych warunkach. Choć szczegółowe zapoznanie się z ofertą rynkową związaną z lokatami może być czasochłonne, to warto do tego podejść poważnie, aby wybrana lokata nie tylko przynosiła jak największy zysk, ale również była odpowiednia pod kątem innych aspektów.

Na samą wysokość zysków wpływ ma wysokość oprocentowania, która jest podawana zwykle w skali roku. Trzeba jednak też zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli na to, jak często odsetki wliczane są do kapitału, który bierze się pod uwagę przy naliczaniu kolejnych odsetek. Im kapitalizacja jest częstsza, tym lepiej, gdyż zyski są nieco wyższe. Trzeba również wziąć pod uwagę, czy oprocentowanie zmiana się w zależności od zmian stóp procentowych, czy też jest stałe niezależnie od tego. Stałe oprocentowanie daje pewność zysku o danej wysokości, natomiast oprocentowanie zmienne to pewne ryzyko, ale również szansa, aby zyskać więcej. N Wybór pod tym względem będzie zależał więc od skłonności do podjęcia takiego ryzyka. Nie jest zresztą ryzyko zbyt duże, gdyż odsetki po prostu będą nieco wyższe lub niższe. Wysokość zysku zależeć będzie również od tego, na jak długi czas lokata będzie zakładana. Może to być lokata krótkoterminowa, trwająca na przykład miesiąc, albo lokata długoterminowa, na przykład dwuletnia. Dłuższe pozostawienie pieniędzy w banku to dłuższy czas inwestycji, a często też wyższe oprocentowanie oferowane przez bank. Jednak nie można się kierować tylko tym. Trzeba bowiem pamiętać, że bez utraty odsetek nie można wypłacić środków z lokaty przed zakończeniem czasu jej trwania. Dlatego też konieczne jest dobre przemyślenie sprawy i jeżeli wie się, że środki będą potrzebne prędzej, to najlepiej zdecydować się na którąś z lokat krótkoterminowych, ale o możliwie jak największym oprocentowaniu. Jeżeli okaże się, że oprocentowanie tradycyjnej lokaty to dla nas za mało i takie zyski nie będą dla nas zadowalające, to możemy zdecydować się na lokatę podwójną. Wtedy część środków będzie inwestowana tak, jak na każdej innej tradycyjnej lokacie, a pozostała część będzie inwestowana w przedsięwzięcia przynoszące większy zysk, ale obarczone też większym ryzykiem.