« Lokata inwestycyjna j… | Strona domowa | Kredytowanie z osobą … »

Jak się zaczyna wchodzić w spiralę zadłużenia?

Spirala zadłużenia to pojęcie bardzo mocno związane ze współczesnym funkcjonowaniem przeciętnego gospodarstwa domowego. Spirala zadłużenia to nic innego jak niemożliwość spłacania rat kredytowych własnym kapitałem i pozyskiwanie kredytów gotówkowych na spłatę innych kredytów. Jest to po prostu sytuacja koszmarna w dłuższej perspektywie i nie może trwać wiecznie. Instytucje finansowe, szczególnie te nieuczciwe tylko czekają na klientów w spirali zadłużenia, aby proponować im jeszcze droższe pożyczki. W artykule dowiesz się, kiedy grozi ci najbardziej spirala zadłużenia i jak z niej wyjść profesjonalną ręką. Oto kilka kluczowych wyjaśnień.

Czynniki ryzyka wprowadzające do trudnej spirali zadłużeniowej

Spirala zadłużenia według branżowych statystyk grozi przede wszystkim gospodarstwom domowym, których wysokość rat waha się w granicach pięćdziesięciu proces uzyskiwanych, miesięcznych dochodów. Ryzyko zwiększa się, jeżeli masz kilka zobowiązań w różnych instytucjach finansowych. W przypadku braku spłat swoich zobowiązań instytucja finansowa często rozwiązuje umowę i domaga się spłaty całości kapitału wraz z należnymi odsetkami. W takim momencie spirala zadłużenia to fakt. Trzeba zatem ją uprzedzać poprzez konsultacje z niezależnymi doradcami finansowymi. Narzędzia wyprowadzające ze spirali zadłużenia to oczywiście większy dochód miesięczny, wyprzedaż majątku ruchomego, kredyt konsolidacyjny, czyli połączenie wielu zobowiązań w jedno o mniejszej racie. Niektóre banki dają klientom wakacje kredytowe, np. kilka miesięcy bez spłaty raty, bez żadnych dodatkowych konsekwencji formalnych. Najważniejsza jest zawsze ochrona majątku trwałego, głównie nieruchomości. Bezpieczny kredyt wynosi w granicach trzydziestu procent dochodu miesięcznego pod względem pojedynczej raty.

Kredytowy koszmar

Spirala zadłużenia dotyka praktycznie, co trzeciego kredytobiorcę w Polsce. Czy ludzie nie rozumieją konsekwencji ekonomicznych pozyskiwania kapitału zewnętrznego w bankach detalicznych, czy parabankach? Akurat rozumieją, ale nie potrafią radzić sobie z bieżącymi problemami budżetowymi. Spirala zadłużeniowa to prawdziwa pętla ekonomiczna. Warto zatem ucinać ją już w zarodku wskazanymi w artykule sposobami. 

Wejdź na www.moja-skarbonka.pl - najlepsza lokata bankowa - ranking banków, tam dowiesz się gdzie zakładać lokaty.