« Kredyty gotówkowe dla… | Strona domowa | Jak się zaczyna wchod… »

Lokata inwestycyjna jej wady i zalety.

Lokaty bankowe to bardzo atrakcyjna oferta banków dla klientów zainteresowanych nie tylko oszczędzaniem bez możliwości podbierania z odłożonych funduszy, ale także i zarabiania na tych oszczędnościach. Dlatego na rynku lokat pojawiło się kilak ciekawych możliwości. Jedną z nich jest lokata inwestycyjna.

Lokata inwestycyjna jest lokatą przeznaczoną dla osób, które są nastawienie na większy zysk bez ryzyka utraty choć części swojego kapitału. Lokata inwestycyjna polega na inwestowaniu przez profesjonalistów na giełdzie papierów wartościowych. Zysk z takiej lokaty dzieli się na dwa źródła. Jednym z nich jest gwarantowana przez bank, a drugie uzależnione jest od tego jaka sytuacja obecnie jest na giełdzie.

Przez to, że naszymi pieniędzmi zajmują się specjaliści z tej dziedziny są bardzo duże szanse na duży zysk. Jednak cały zysk jaki zostanie wypracowany na giełdzie nie trafia bezpośrednio na konto klienta, ale także na konto banku. O tym jaka suma trafi do jednego i drugiego zależy od tego co zawarte zostało w umowie lokaty inwestycyjnej. Zazwyczaj banki w regulaminach tych lokat zakładają, że im większe oprocentowanie gwarantowane dostaje klient by zarobić tym mniej pieniędzy dostanie z samej inwestycji, a tym samym i gwarantowane odsetki będą mniejsze tym zysk z gry na giełdzie będzie większy. Jeśli jednak na giełdzie nie uda się nic „ugrać“ bank daje klientowi gwarantowane odsetki i całość wygląda tak jakby działała na lokacie terminowej.

Zalety lokaty inwestycyjnej

Lokata inwestycyjna ma bardzo dużo zalet i najważniejszą z nich jest gwarantowany zysk plus zysk dodatkowy większy z gry na giełdzie, jednak niekwestionowaną wadą tych lokat jest z góry określony czas lokaty który może trwać nawet kilka lat w zależności od banku w jakim się inwestuje swoje oszczędności. Zamrożenie gotówki na tak długi okres może być bardzo uciążliwy zwłaszcza podczas kiedy wypadnie jakiś nieprzewidziany wcześniej wydatek. Dodatkowo jeśli klient zdecyduje się na wcześniejsze zamknięcie lokaty inwestycyjnej może stracić nie tylko gwarantowane odsetki i wypracowany na giełdzie zysk, ale też część swojego kapitału. Dlatego przed jej założeniem trzeba sprawdzić swoje możliwości finansowe i mimo wszystko nie dawać całości swoich oszczędności na tę jedną lokatę.