« Podstawowe informacje… | Strona domowa | Kalkulator kredytowy »

Co trzeba wiedzieć o lokatach bankowych

Oprocentowanie kont oszczędnościowych utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Każdy zaś marzy o tym by pieniądze zarabiały same na siebie. Oczywiście jak najwięcej. Klienci cenią sobie jednak prosty i szybki dostęp do oszczędności. Jeśli tylko jednak sytuacja na to pozwala i możemy sobie pozwolić na zamrożenie części środków, warto zdecydować się na lokatę bankową.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych od wielu miesięcy oscyluje pomiędzy 1% a maksymalnie 2,5 %. Najlepsze oferty lokat bankowych oferują Klientom oprocentowanie na poziomie 5 %. Co jakiś czas zdarzają się jednak oferty korzystniejsze. Trzeba na nie uważać, a już szczególnie na gwiazdki znajdujące się na ulotkach reklamowych. Pierwsza rzecz to skala w jakiej podawane jest oprocentowanie. Zawsze mowa o oprocentowaniu w skali rocznej. Bank reklamujący lokaty bankowe na okres czterech miesięcy o oprocentowaniu 6 % zapomina wspomnieć, że chodzi o oprocentowanie w skali roku. Z kwoty 10 tysięcy złotych nie można więc uzyskać 600 zł. Wystarczy posłużyć się prostym rachunkiem zaprezentowanym poniżej:

Oprocentowanie kwartalnej lokaty wyniesie więc 2 %. Jak będzie kształtował się zysk z kwoty 10 tys. zł? Jest to kwota 200 zł, od której trzeba odjąć 19 % podatku Belki. Reasumując zysk z lokaty kwartalnej opiewającej na kwotę 10 tys. zł wynosi 162 zł.

Lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek

Powyższa kwota dotyczy naliczania odsetek po zakończeniu umowy. Klienci rzadko kiedy mają świadomość tego, że mogą zdecydować się na lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Wtedy na zysk pracuje nie tylko zdeponowana kwota ale również codzienne dodawane odsetki. Oczywiście szału nie ma. Zysk będzie tylko nieco większy. Znalezienie lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek bywa też bardzo trudne.

Oprocentowanie, czyli co?

Przy lokatach krótkoterminowych Klient właściwie nie ma większego wyboru. Musi zdecydować się na lokaty z oprocentowaniem stałym. Tylko nieliczne banki oferują lokaty bankowe posiadającej oprocentowanie zmienne. Zresztą przez okres 3 miesięcy można podejrzewać, że sytuacja na rynku nie ulegnie diametralnej zmianie. Stopy procentowe jeśli nawet zostałyby podwyższone to bank nie będzie spieszył się z ich w prowadzeniem. Korzystnym rozwiązaniem jest wybór lokaty bankowej długoterminowej posiadającej oprocentowanie zmienne. Wtedy ewentualne zmiany w sytuacji gospodarczej będą odczuwalne. Przy oprocentowaniu stałym łatwiej też obliczyć, na zysk jakiego rzędu możemy liczyć. Jest więc to dość dobry wybór przy wyżej opisanych założeniach.